هاوینگ بیتکوین چيست و چگونه بر قيمت آن تأثير مي‌گذارد؟

در نوامبر سال 2012 و ژانويه‌ي 2016 وقايعي تاريخي در دنياي ارز ديجيتال رخ داد كه ارزش بيت‌كوين را براي هميشه تغيير داد. اين واقعه به عنوان هاوینگ بیتکوین شناخته مي‌شود. و حال اين‌كه معني نصف شدن چيست،‌‌ چرا و كي اين اتفاق مي‌افتد در ادامه مي‌فهميم.

هاوینگ بیتکوین

نصف شدن بيت‌كوين چيست؟

نصف يك بيت‌كوين يك مفهوم بسيار ساده است اما براي فهميدن بهتر بايد اصول استخراج بيت‌كوين را بدانيم. بياييم عميق‌تر وارد آن شويم. استخراج بيت‌كوين فرايندي است كه شامل زمان و تجهيزات زيادي است كه هدف آن حدس زدن يك عدد تصادفي است كه معادله‌ي ايجاد شده توسط سيستم بلاكچين را حل مي‌كند. اين فرايند بسيار چالش‌برانگيز است زيرا بايد توسط ابررايانه‌ها انجام شود كه بسيار گران هستند و برق بسيار زيادي مصرف مي‌كنند. اما طرف روشن اين قضيه براي افرادي كه مايل به استخراج ارزها هستند اين است كه در كار استخراج ارزهاي ديجيتال پاداش‌هايي وجود دارد. اين پاداش‌ها مربوط به دو قانون تنظيم شده توسط «ساتوشيناكاموتو» بنيان‌گزار بيت‌كوين است.

قانون اول اين است كه تهيه‌ي بيت‌كوين محدود است و حد آن بيست و يك ميليون است. و قانون دوم اين است كه براي هر بلوك انجام شده، پاداش پنجاه درصد در هر دويست و ده هزار بلوك كاهش مي‌‌يابد.

اين كاهش به علت قانون عرضه و تقاضاست. اگر سكه ها به سرعت ايجاد شوند و يا مقدار آن‌ها بسيار زياد باشد مسلماً تعداد بيت كوين هاي در حال گردش بسيار زياد و ارزش ان ها ناچيز مي‌شود. پس از تحقيات گستره مشخص شده كه در هر10 دقيقه يك بلوك در هر يك ساعت 6 عدد و در هر دو ساعت 12 بلوك استخراج مي‌شود. در اوايل پديداري بيت‌كوين پاداش هر بلوك 50 بيت كوين بود يعني  در هر 10 دقيقه يك ماينر 50 بيت‌كوين را دريافت و به كيف پول خود منتقل مي‌كرد. پاداش براي حل يك بلوك در اين لحظه 5/12 بيت كوين است  اين كاهش در تعداد بر نامه‌ريزي شده است كه تا زماني كه 21 ميليون بيت‌كوين استخراج شود يعني تا پايان سال 2140 بدين گونه خواهد بود . بعد از نوامبر 2012 و جولاي 2016 ، 210000 بلوك بعدي تقريبا استخراج شد  كه اين رويداد دوباره هاوینگ رو به دنبال دارد چون بر طبق اين رويداد پاداش ماينرهاي در قبال هر 210000 بلوك نصف مي‌شود كه اين اتفاق در7 مي، رخ مي‌دهد.  بسياري از كارشناسان در تلاشند تا تأثيرات حاصل از اين پديده را بر قيمت بيت‌كوين مديريت كنند، همان‌طور كه در گذشته نشان داده شد اين رويداد مي‌تواند تأثيرات طولاني مدتي روي قيمت بيت‌كوين بگذارد.

تأثيرات قيمت بيت‌كوين

در مورد تأثير قيمت بيت‌كوين چندين تئوري وجود دارد. محبوب‌ترين مفهوم ساده‌اي كه قبلاً به آن اشاره كرديم- يعني قانون عرضه تقاضا – يعني اگر كمتر بيت‌كوين توليد شود كمبود آن باعث مي‌شود قيمت آن به طور خودكار افزايش پيدا كند. مجموعه اي ديگر از كارشناسان مي‌گويند اين رويداد نصف شدن بر مردم شناخته شده است و مردم اين قانون را بلدند پس نمي‌تواند آنگونه بر قيمت بيت‌كوين  تأثيرگذار باشد اما گروهي ديگر مي‌گويند به علت كمبود عرضه‌ي بيت‌كوين قيمت عنوان تحت عنوان تقاضا بالا تر مي‌رود. ما بر اين عقيده‌ايم كه ماينرها نقش بسيار مهمي در نتيجه‌ي حاصل از هاوینگ بیتکوین دارند بنابراين هنگام بررسي اين نكته كه پديده نصف شدن چگونه و چرا بر قيمت بيت كوين مؤثر است نقش ماينرها نبايد ناديده گرفته شود. بر اساس محسبات ما در هر ماه  4380 بلوك استخراج شده و به بلاكچين اضافه مي‌شود. هنگام خوانده اين مقاله پاداش بلوك 5/12  قيمتي حدود 8000 دلار ميباشد . يعني در حقيقت 4380× 12.5×  5000 برابر است با 273750000 دلار در ماه. اين چيزي است كه ماينرها در هر ماه بدست مي‌آورند و هزاران هزار ماينر در سراسر دنيا نيز وجود دارند. بعد از نيمه‌ي بعدي، فقط نيمي از هزاران بيت‌كوين در هر روز توليد مي‌شود يعني 4380×6.25×5000 برابر است با 136875000 دلار در ماه. هنگامي اين اتفاق مي‌افتد كه دو دليل وجود داشته باشد. دليل اول يا ماينرها به سادگي تسليم شده يا آن‌ها از فروش بيت‌كوين‌هاي توليد شده با قيمت كمتري از ده هزار دلار امتناع مي‌كنند. اين دو مورد كه ذكر شد تركيبي از هر دو حالت بود بسياري از ماينرهادر اين راستا  ممكن است شغل خود را رها كنند و عده‌اي سر كار خود بمانند.

چه انتظاري از نصف شدن هاي اينده وجود دارد؟ پس از جمعآوري داده‌ها متوجه شديم نوسانات قيمت ارزها 12 تا 18 ماه بعد از نصف شدن كاهش مي‌يابد. دفعه‌ي اول بيت‌كوين از حدود 11 دلار به 1100 دلار رفت و به 220 دلار بازگشت؛ بار دوم  از حدود 230 دلار   به 20000 دلار رفت و به حدود 4000 دلار بازگشت. در هر بار نهاوینگ بیتکوین پاداش متغيرهاي مختلفي وجود دارند مثلا در اولين بار مردم هيچ نظر و انتظاري و پيش‌بيني نسبت به آينده‌ي بيت‌كوين نداشتند. در بار دوم، ظهور اتريوم و ساير سكه‌ها عامل جديد بود كه در سال 2012 نقشي نداشتند. بزرگترين تغيير در دنياي ارز ديجيتال  اين بار افزايش آگاهي مردم درباره بيت كوين و علاقه به سرمايه‌گزاري بود.  اگر مؤسسات مالي با سرمايه‌ي خود به روي آن تمركز كنند مي‌تواند هم خودشان بهره مي‌برند هم بر قيمت بيت كوين موثر هستند. ما هيچ‌گاه مشاوره مالي نمي‌دهيم اما اگاه باشيد كه پس از نصف شدن بيت‌كوين، كمياب‌تر شده مسلماً با قيمتي مثبت و رو به رشد پيدا خواهد شد.

 

ارسال دیدگاه

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters