ارز ديجيتال در آفريقا: يك راه‌حل ناگهاني

ارزهاي ديجيتال در كشور آفريقا بسيار در حال رواج است. يكي از مهم‌ترين عواملي كه در ارز ديجيتال در آنجا رونق دارد به دليل مبادلات p2p   است كه به دليل زير ساخت‌هاي سنتي و وجود ابهاماتي در قانون‌گزاري آن در بسياري از كشورهاي آفريقايي در حال انجام است.  طبق مبادله‌ي p2p  به طور كامل 45 درصد از كيف پول‌هاي آن‌ها اكنون به ويژه از كشورهاي آفريقايي آفريقاي جنوبي،كنيا و نيجريه است. وقتي به حجم معاملات نگاه مي‌كنيم مي‌بينيم كه اين تمايل انجام معاملات افزايش يافته است. نكته‌ي مهم در درك و پذيرش ارزهاي ديجيتال در آفريقا انجام كارهاي روزانه و خرج‌هاي روزانه نيست بلكه وجود آن براي حل دو مشكل در دنياي واقعي است.

 

حواله پول

حواله

ارسال پول از آفريقا و به آفريقا با استفاده از زير ساخت‌هاي منسوخ دنيا  هزينه‌اي حدود  9 درصد را به دنبال دارد در صورتي كه ارسال پول از طريق بيت‌كوين سريع‌تر و ارزان‌تر است.

پول

فروشگاه پول و ثروت

بيت‌كوين يك فروشگاه خوب ثروت است. بيت‌كوين يك بازار بي‌ثبات است اما باوجود اين بي‌ثباتي باز هم از نگه داشتن پول مرسوم آفريقا ارزشمند‌تر است. لايحه‌ي 100 هزار تريلون دلاريزيمباوه مصداق بارز تورم است. بيت‌كوين و ساير ارزهاي ديگر مانند اتريوم و .. به افرياقايي‌ها از اوگاندا تا سنگال پيشنهاد مي‌دهد دارايي خود را به بيت‌كوين ذخيره كنند تا نگراني بابت تورم نداشته باشند.

اولين شهر ارز ديجيتال در دنيا، شهري در آفريقا بود زيرا عمده معاملات از طريق مبادلات P2P   صورت مي‌گيرد. با اين حال، پروژه‌هاي جديد در آفريقا در حال پيشرفتند. اكون خواننده و ترانه‌سراي اهل سنگال متعهد شده است كه يك شهر با قدرت ارز ديجيتال در دنيا به عنوان اولين شهر در دنيا بسازد. اگر برنامه به خوبي پيش برود شهر از انرژي‌هاي تجديد‌پذير استفاده مي‌كند و معملات آنجا طبق ارز ديجيتال اكوين كه توسط خود اكون ساخته شده انجام مي‌شود.  اينكه اين پول ديجيتال مورد استفاده به جاي ارزهاي فيات قرار مي‌گيرد يا نه هنوز مشخص نيست. چيزي كه مشخص است اين است كه  اين پروژه چشمگير  نشان مي‌دهد كه اتفاقات بزرگي در اين زمينه در آفريقا روي خواهد داد.

کریپتو در افریقا

 

ارز ديجيتال در افريقاي امروز

ارز ديجيتال در آفريقاي جنوبي و نيجريه امروزه پذيرش بالايي پيدا كرده است و طبق نظر مطبوعات بيشتر معملات از طريق مبادلات p2p  اتفاق افتاده است. بررسي‌ها نشان مي‌دهد در 90 روز گذشته بيش از 34 تريلون دلار معامله‌ي انجام شده كه تقريباً 2 برابر كل معملات انجام شده‌ي آفريقاست البته كه شايد اين رقم خيلي بالا نباشد اما نكته‌ي قابل توجه در آن اين است كه آفريقايي‌ها از صرافي براي مبادلات استفاده نمي‌كنند پس معاملات آن‌ها جايي ثبت نمي‌شود پس لازمه‌ي اين معامله اعتماد بين طرفين است يعني خريدار و فروشنده بايد اعتماد كامل به هم داشته باشند تا بتولنند معامله‌اي انجام دهند. از اين رو معاملات آن‌ها هم ميتواند به دليل عدم ثبت 2 تا 5 برابر رقم گزارش شده باشد. گرچه كه نيجريه سهم بالايي در معملات نسبت به آفريقاي جنوبي ندارند  اما داراي مالكيت بالايي از بيت‌كوين ميباشد. بررسي اجمالي جهاني ديجيتال در سال 2020 نشان مي‌دهد 13 درصد  از مردم آفريقاي جنوبي (كساني كه حداقل به اينترنت دسترسي دارند) در سنين 16 تا 64 سالگي بيت‌كوين خود را دارند.

قوانین بیتکوین در افریقا

وضعيت قانوني و حقوقي ارزهاي ديجيتال در آفريقا

آفريقا قاره‌اي بزرگ با ده‌ها كشور مختلف است كه وضعيت قانوني ارزهاي ديجيتال در هر كشور متفاوت است. با اين حال اطلاعات جمع‌آوري شده‌ي ما درباره‌ي قانوني بودن ارزهاي ديجيتال بلاكچين اينگونه جمع‌آوري شده است:

براي مثال ارز ديجيتال بيت‌كوين و سايز ارزها در كشور مراكش غيرقانوني است. سرمايه‌گزاران و معامله‌گراني كه از بيت‌كوين و ساير ارزها در مراكش استفاده كنند گرفتار مجازات‌ و جريمه‌هاي سختي خواهند شد. ساير كشورهاي آفريقا در برخورد با  ارزهاي ديجيتال متفاوترند مثلاً غنا به شهروندان خود توصيه كرده كه از خريد ارزهاي ديجيتال استفاده كنند زيرا اين معاملات توسط دولت تحريم نمي‌شود. در اين كشور ارزهاي ديجيتال موردپسند و تجارت در اين زمينه قانوني و آزاد است. كنيا يك كشور آفريقايي ديگر با رويكرد نظارتي نامشخص است دولت بيشتر وانمود مي‌كند كه ارز ديجيتالي وجود ندارد. كشورهاي گفته‌ شده‌ي ديگر مانند نيجريه و آفريقاي جنوبي هم كه مورد بررسي قرار داديم ارزهاي ديجيتال را به راحتي پذيرفته‌اند.

ارز ديجيتال: حلال مشكلات در آفريقا

از نظر بسياري از افرقايي‌ها، بيت‌كوين يا استلابكوين مبتني بر شبكه اتريوم مي‌تواند سرمايه‌ي ذخيره بهتري نسبت به ارزهاي فيات محلي خوشان باشد.

همچنين ارسال پول از روز ارزهاي ديجيتال بسيار سريع‌تر و ارزان‌تر از ارز‌هاي فيات است حتي با ارزهاي ديجيتال بسيار ارز آن قيمت مانند nano  و XPR   مي‌توان معاملات خرد را انجام داد. با نگاه به آينده بايد انتظار داشته باشيم  كه در آفريقا پذيرش ارزهاي ديجيتال حتي بيشتر از حال شود و ساير پروژه‌هاي بزرگ در اين قاره در تلاشند تا حضور خود را در اين قاره افزايش دهند.

ارسال دیدگاه

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters